قیمت پنجره دوجداره

قیمت پنجره دوجداره

حتماً شمام به ضرورت عایق‌بندی ساختمان پی بردین که دنبال قیمت پنجره دوجداره می‌گردین. خیلی خوبه که قبل از اقدام به خرید دنبال بالابردن اطلاعاتتون هستین؛ چون این موضوع باعث می‌شه هزینه‌ای که صرف می‌کنین، هدر نره و به نتیجۀ دلخواهتون برسین. تو این مقاله هم سعی می‌کنیم نکاتی برای حرفه‌ای‌شدن بهتون یاد بدیم. مثلاً اینکه قیمت پنجره دوجداره با چه پارامترهایی تعیین می‌شه؟ یا اینکه چطور قرارداد ببندیم که سرمون کلاه نره؟ بخونید و حرفه‌ای شید.

پنجره دوجداره چیه ؟

اولین موضوعی که باید بدونیم اینه که ما با یک اصطلاح مواجه هستیم. درواقع پنجره‌های دوجداره، نسل جدید پنجره‌هایی هستن که عایق‌بندی شدن. چون اولین بار این تکنولوژی با ایجادِ ۲ جدار شیشه‌ای، به بازار ورود کرد، به این اسم معروف شد. اما امروزه در و پنجره‌هایی با سه لایه شیشه هم، تولید و عرضه می‌شه.

جنس پنجره‌های دوجداره چیه و کدوم ارزون‌تره؟

اغلب فکر می‌کنن پنجره‌های عایق‌بندی‌شده فقط از جنس PVC یا UPVC هستن. اما جالبه بدونید قاب‌های آهنی و آلومینیومی و حتی چوبی هم می‌تونن شیشه‌های دوجداره رو در خودشون جا بدن. ولی چون خود این متریال‌ها (چوب، آهن، آلومینیوم) عایق خوبی برای حرارت و صوت نیستن، از بازار رقابت حذف شدن.

هرچند در حال حاضر پنجره‌های آلومنیومی ترمال بریک به‌ لحاظ کیفیتی حرف اول رو می‌زنه ولی به‌دلیل قیمت بیشتری که داره، در فروش نتونسته جایگاه اول رو کسب کنه و UPVC رکورد بیشترین فروش رو زده.

آیا قیمت پنجره دوجداره متری محاسبه می‌شه؟

با توجه به اینکه پنجره از اجزای ساختمان محسوب می‌شه، پس ساختنی هست و نمی‌شه آماده خریدش. امروز با افزایش تنوع طرح و کیفیت‌ها، دست کارخونه‌ها برای عرضۀ پنجرۀ آماده بسته شده. چون هر طراحی سعی می‌کنه طرح جدیدی ارائه بده و هر کارفرما هم متناسب با بودجه‌ای که داره سعی می‌کنه کیفیت بهتری طلب کنه. به همین دلیل نمی‌شه قیمت واحد برای پنجره‌ داد و باید تمام پارامترها رو بررسی و محاسبه کرد تا قیمت نهایی یک متر مربع پنجره به‌دست بیاد.

اما اگه می‌خواین بدونین حداقل باید چقدر پول داشته باشین تا بتونین پنجره‌هاتون رو تعویض کنین، بازۀ مترمربعی ۳۵۰ هزار تا ۸۰۰ هزار تومن رو لحاظ کنید. حالا ادامۀ مطلب رو بخونین تا بتونین قیمت واقعی‌تری به‌دست بیارین.

قیمت پنجره دوجداره چطوری محاسبه می‌شه؟

هر فروشنده‌ای در گام اول به‌صورت حضوری قاب پنجره‌های شما رو اندازه‌گیری می‌کنه. در گام بعدی جزئیات طرح دلخواهتون رو از شما می‌پرسه. در نهایت با محاسبۀ میزان متریالی که سفارشتون نیاز داره و برندی که انتخاب می‌کنین، به اضافۀ هزینۀ حمل و نصب، قیمت نهایی رو بهتون اعلام می‌کنه.

میتونید برآورد قیمت پنجره دوجداره در سال ۹۹ رو هم در سایت قیمتا ببینید.

چه پارامترهایی در تعیین قیمت پنجره دوجداره اثرگذاره؟

 1. پروفیل (جنس و ضخامت):

اگه نمی‌دونید پروفیل چیه، ساده‌ترین توضیحش اینه: قطعات چارچوب پنجره.

اینکه پروفیل از چه جنسی (مثلاً آلومینیوم یا UPVC) باشه و چه میزان پروفیل مصرف بشه، تأثیر مستقیم روی قیمت داره. هرچی سطح مقطع پروفیل بیشتر باشه، وزنش بیشتر می‌شه. یکی از دلایل تفاوت فاکتور شرکت‌های مختلف، همین موضوعه.

جالبه بدونید پروفیل مصرفی برای پنجره‌های نوسازی، کم‌هزینه‌تره از پروفیل مصرفی برای پنجره‌های بازسازی.

 • تقویت‌کنندۀ گالوانیزه در UPVC یا پلی‌آمید در ترمال بریک:

۵۰ درصد استحکام پروفیل به موارد گالوانیزه یا پلی‌آمیدی است که داخل پروفیل استفاده می‌شه. انحنای پروفیل که یکی از شایع‌ترین ایرادات پنجره‌های دوجداره است، به دلیل حذف همین مواد پیش میاد. اگه از سر ناآگاهی یا برای کاهش قیمت از این پارامتر صرف نظر بشه، کیفیت رو تا ۷۰ درصد کاهش می‌ده و ممکنه خطرات مالی و جانی به همراه داشته باشه.

 • نوار درزبندی:

نوار درزبندی ۱۵ درصد عایق‌بندی رو به عهده داره. بهتره برای درزبندی از لاستیک استفاده بشه به‌جای PVC. بهترین نوع نوار درزبندی، لاستیک EPDM هست که قیمتش بر اساس وزن تعیین می‌شه. کاربرد این نوار مثل نوار یخچاله که اگه خراب بشه گرما رو از خودش عبور می‌ده. بنابراین اثر مهمی روی کیفیت پنجره خواهد داشت.

 • یراق‌آلات:

به مجموعۀ دستگیره، اسپانیولت (مکانیزم داخلی قفل)، سیلندر، زبانۀ قفل، لولا و انواع بازشوها یراق‌آلات گفته می‌شود. در بازار برندهای ایرانی، ترکی و آلمانی وجود داره. سازنده با توجه به کیفیت و تعداد یراقی که برای طرح پنجرۀ شما نیاز باشه، قیمت متفاوتی بهتون ارائه می‌کنه. حواستون باشه قبل از انتخاب یراق، محاسبات مربوط به وزن لنگه رو انجام داده باشین. البته اگه به فروشند اعتماد داشته باشید، این دغدغه‌ها رو نخواهید داشت.

 • شیشه:

شیشه‌های استاندارد دارای اسپیسر و کیفیت مرغوب هستن که موج ایجاد نمی‌کنن و خم جانبی ندارن. نکتۀ مهمی که دربارۀ شیشه وجود داره اینه که ضخامت دو شیشه یکسان نباشه. ضخامت متفاوت شیشه‌ها باعث شکست بیشتر امواج صوتی می‌شه و عایق قوی‌تری در برابر صوت ایجاد می‌کنه.

 • چسب شیشه:

اینم از مواردیه که برمی‌گرده به اعتماد شما به فروشنده.

 • خلأ بین دو شیشه:

خیلی مهمه که فضای بین دو شیشه کاملاً خلأ شده و بعد با گاز آرگون پر بشه. بعضی قیمت‌های خیلی پایین حتی این مورد حیاتی رو هم رعایت نکردن.

 • رطوبت‌گیر شیشه:

شرکت‌هایی که از رطوبت‌گیرهای مرغوب استفاده می‌کنن، چندین سال کارشون رو ضمانت می‌کنن.

 • طراحی:

مهم‌ترین بخش هزینه مربوط به طرحی که شما انتخاب می‌کنید می‌شه. چون با توجه به طرح انتخابی شما میزان پروفیل مصرفی و تعداد یراق‌آلات تعیین می‌شه؛ مثلاً اینکه پنجره ریلی باشه یا بازشو، تک‌حالته باز شه یا دو حالته، یک بازشو داشته باشه یا بیشتر. یا حتی طرح‌های خاصی مثل آکاردئونی و فولکس‌واگنی انتخاب شه که هر کدوم مبلغ متفاوتی دارن.

می‌شه نمونه‌های قیمتی از طرح‌های مختلف بدین؟

با توجه به نوسانات قیمت و برند و متریال‌های مختلف اصلاً نمی‌شه قیمت مطمئنی داد. اما فقط برای آشنایی ذهنی، چند نمونه اینجا براتون می‌داریم. ولی این‌ها فقط حدودیه.

پنجره تک‌لنگه ثابت بدون بازشو
تک‌لنگه ثابت بدون بازشو
قیمت حدودی: متر مربعی ۴۰۰،۰۰۰ تومان
سه‌لنگه با بازشوی دوحالته
قیمت حدودی: مترمربعی ۷۰۰،۰۰۰ تومان
پنجره دو لنگه کشویی با کتیبه
دو لنگه کشویی با کتیبه
قیمت حدودی: متر مربعی ۸۵۰،۰۰۰ تومان

راهی هست که هزینه‌ها رو کم کنم؟

سه تا تکنیک که کیفیت رو هم آسیب نمی‌زنه این‌ها هستند:

 1. حذف کتیبه:

چون باعث کاهش پروفیل می‌شه.

۲٫ بازشوهای معمولی تک‌حالته:

چون کمترین یراق رو نیاز داره

۳٫ کم‌کردن تعداد بازشوها:

چون باعث کم‌شدن یراق و پروفیل می‌شه.

برای کاهش هزینه می‌شه بدون تغییر طرح، تعداد لولا رو کم کنم؟

این یک کار کاملاً غیرکارشناسانه و اشتباهه. چون تعداد لولا بر اساس وزن لنگۀ پنجره لحاظ می‌شه و اگه تعدادش کم بشه باعث افتادگی و خمش پنجره می‌شه.

چه اهمیتی داره پنجره تو کارگاه ساخته بشه یا کارخونه؟

به چند دلیل خیلی بهتره در کارخانه تولید بشه:

 1. دستگاه‌هایی که در کارخونه وجود داره، درصد خطای خیلی کمتری دارن.
 2. استانداردهای کیفی از طرف سازمان‌های نظارتی در کارخونه بررسی می‌شه.
 3. کارخونه‌های معتبر، محصول رو به همراه ضمانت‌نامه به شما تحویل می‌دن.

با دونستن این اطلاعات می‌تونم با خیال راحت خرید کنم؟

نه؛ صبر کن.

این چند گام رو انجام بده:

 1. دربارۀ برندها تحقیق کن؛
 2. نظر مصرف‌کننده‌ها رو بپرس؛
 3. برندهایی که گارانتی دارن پیدا کن؛
 4. مراقب باش سرت کلاه نره.

چی‌کار کنیم سرمون کلاه نره؟

بهترین راه اینه:

 1. یک فروشندۀ منصف و خوش‌سابقه پیدا کن:

چون حاضر نیست با ارائۀ جنس تقلبی، خودش رو بدنام کنه.

 • یک قرارداد حرفه‌ای با فروشنده ببند:

چون ثابت می‌کنه تحقیق و مطالعه کردی و اطلاعاتت بالاست.

 • ۹ پارامتر مؤثر بر قیمت رو که بالا ذکر شد رو در قرارداد قید کن:

 مثلاً برند یراق‌آلات و کارخونۀ تولیدی شیشه و پنجره.

 • برگۀ ترخیص کالا یا فاکتور فروش کارخونه رو از فروشنده بخواه:

چون مطمئن می‌شی برند فیک بهت نداده.

اگه تجربۀ خوبی از یک برند یا فروشنده دارین، تو قسمت کامنت‌ها با دوستاتون به اشتراک بذارین.

در مقاله دیگه ای هم چند مثال از قیمت پنجره دوجداره براتون آوردیم که خوندنش خالی از لطف نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *