قیمت جزیره آشپزخانه – نکاتی مهم در قیمت کابینت جزیره

قیمت جزیره آشپزخانه

قیمت جزیره آشپزخانه یا همون کابینت جزیره معمولاً به صورت متفاوت با قیمت ‌های سایر قسمت‌ های کابینت آشپزخونه محاسبه میشه. نکات مهمی درباره قیمت کابینت جزیره آشپزخانه وجود داره که دونستن اون‌ها باعث می شه ضرر نکنی و با بهترین قیمت ممکن کار ساخت کابینت رو به پایان برسونی.

برای اینکه تو حساب کتاب قیمت جزیره آشپزخانه دچار اشتباه نشین و از نظر برآورد هزینه کل کابینت هم مشکلی براتون پیش نیاد، تصمیم گرفتیم به صورت ریز و دقیق نحوه محاسبه قیمت جزیره آشپزخانه رو با هم مرور کنیم. امیدواریم استفاده از این نکات باعث بشه درست‌ تر تصمیم بگیرین و هزینه ‌های جاری زندگی تون رو هم کم کنین.

قیمت جزیره آشپزخانه
قیمت جزیره آشپزخانه

عوامل تأثیر گذار روی قیمت جزیره آشپزخانه (کابینت جزیره)

قبل از محاسبه قیمت جزیره آشپزخانه باید عواملی رو که رو این قیمت تأثیر میزارن رو بشناسیم و تا حد ممکن برای داشتن بهترین قیمت این عوامل رو بهینه انتخاب کنیم. خیلی از این عوامل سلیقه ‌ای قابل تغییره، بعضی هاشونم ثابته. در نهایت قیمت هر کدوم از این عوامل رو به صورت حدودی بررسی می کنیم تا شما یه حدودی از قیمت جزیره آشپزخانه دستتون باشه.

موردهای زیر مهم‌ترین و تأثیرگذارترین عوامل تو قیمت جزیره آشپزخانه هستن که می تونن تو بالا رفتن قیمت یا کنترل اون تأثیر داشته باشن.

جزیره، یک کابینت زمینی!

قبل از ورود به بخش اصلی و محاسبه ی قیمت جزیره آشپزخانه بهتره بدونین که کابینت آشپزخونه در واقع نوعی کابینت زمینی محسوب می شه که تو مقاله ‌های مربوط به محاسبه قیمت کابینت آشپزخانه به اون پرداختیم (کابینت دو قسمت اصلی داره: کابینت زمینی و کابینت دیواری (هوایی)). اگه یادتون باشه تو محاسبه قیمت کابینت آشپزخانه عرض کردیم که کابینت ‌های زمینی و دیواری هر کدوم با یه ضریبی در قیمت اصلی محاسبه می شن که ضریب کابینت دیواری ۴۰% و ضریب کابینت زمینی ۶۰% قیمت هر متر متریال و دستمزد کابینت ساز بود.

حالا با این فرض هر کدوم از عوامل تأثیر گذار روی قیمت جزیره آشپزخانه رو با هم مرور می کنیم.

عرض جزیره

منظور از عرض جزیره، قسمت کوچکتر جزیره است. یعنی اگر کابینت جزیره رو از بالا نگاه کنین، ضلع کوچکتر مستطیلی که دارین مشاهده می‌کنین می‌شه عرض جزیره. و اگر جزیره رو مثل یک کابینت در نظر بگیریم، عرض جزیره نقش عمق رو تو کابینت ‌های معمولی داره. تو کابینت‌های معمولی هرچه عمق بیشتر می شد، قیمت هر متر ساخت اون هم افزایش می یافت. در واقع تا اندازه استاندارد عمق کابینت این ضریب ۶۰% بود و بالاتر از عمق استاندارد افزایش می یافت.

قیمت جزیره آشپزخانه
قیمت جزیره آشپزخانه

این موضوع درباره قیمت جزیره آشپزخانه هم تاثیر داره. این کابینت طراحی زیادتر و ساخت پرهزینه‌تری داره. علتش هم اینه که از هر چهار طرف نما داره و کلا هم عرض بیشتری از کابینت های زمینی معمول داره. برای همین ضریب بالای ۱ روی قیمت هر متر اون اعمال میشه. این ضریب برای عمق استاندارده که با افزایش عمق، ضریب هم به همین منوال افزایش پیدا می کنه. وقتی عرض کابینت جزیره به ۱۵۰ سانتی متری میرسه، ضریب افزایش قیمت جزیره آشپزخانه تا ۱٫۹ الی ۲ هم افزایش پیدا می‌کنه.

خلاصه‌اش اینه که: اگر قیمت هر متر کابینت شما مثلا x  تومن شده، قیمت هر متر جزیره اون کابینت معمولاً بین x  تا x2 خواهد شد. عدد دقیق بستگی به ابعاد عرض جزیره و سایر جزئیات داره.

پس یکی از اصلی‌ترین راه‌ ها برای بهینه نمودن و به صرفه نمودن هزینه ساخت و تمام شده کابینت جزیره آشپزخونه، بهینه کردن عمق و عرض اونه. به همون اندازه لازم باید این عمق رو در نظر بگیرین. بیشتر کردن اون می تونه شما رو تو گیر و دار هزینه‌های زیادی بندازه.

جنس کابینت

فاکتور مهم دیگه در تعیین و افزایش قیمت جزیره آشپزخانه متریال مورد استفاده برای ساخت اونه. ممبران، هایگلاس، چوب و هر متریالی قیمت خاص خودش رو داره که تو جدول زیر می تونین، قیمت حدودی شون رو ببینین.

نوع کابینت حدود قیمتی به ازای یک متر طول
نئوپان روکش ملامینه از ۷۰۰۰۰۰ تا ۹۰۰۰۰۰ تومان
کابینت ام دی اف ایرانی از ۱۱۵۰۰۰۰ تا ۱۳۰۰۰۰۰ تومان
کابینت ام دی اف خارجی از ۱۳۵۰۰۰۰ تا ۱۵۵۰۰۰۰ تومان
کابینت هایگلاس ایرانی از ۱۴۰۰۰۰۰ تا ۱۷۰۰۰۰۰ تومان
کابینت هایگلاس خارجی از ۱۷۰۰۰۰۰ تا ۱۹۵۰۰۰۰ تومان
کابینت پلی گلاس/ لمی گلاس ایرانی از ۱۴۵۰۰۰۰ تا ۱۶۵۰۰۰۰ تومنا
کابینت پلی گلاس / لمی گلاس خارجی از ۱۶۵۰۰۰۰ تا ۱۹۵۰۰۰۰ تومن
کابینت ممبران (وکیوم) از ۱۷۵۰۰۰۰ تا ۲۶۰۰۰۰۰ تومن
کابینت چوبی – روکش از ۲۰۰۰۰۰۰ تا ۲۶۰۰۰۰۰ تومن
کابینت چوبی – تمام چوب از ۲۷۰۰۰۰۰ تا ۴۴۰۰۰۰۰ تومن
کابینت پی وی سی (PVC) از ۱۸۵۰۰۰۰ تا ۲۲۵۰۰۰۰ تومن

یادآوری میشه این قیمت‌های حدودی مربوط به متر طول کابینت معمولی هست و برای برآورد قیمت جزیره آشپزخانه باید از ضرایب هم استفاده کنین.

سایر عوامل تأثیرگذار روی قیمت جزیره آشپزخانه

آیتم‌های دیگه ای که روی قیمت جزیره آشپزخانه می تونن تأثیر زیادی داشته باشند، طراحی‌های خاص، پایه ها، سر ستون ها، کشوها و ویژگی‌های دیگه‌ای هستن که قیمتشون مجزا حساب میشه. مثلاً قیمت ی سرستون تو جزیره آشپزخونه به تنهایی می تونه ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومن براتون آب بخوره.

محاسبه قیمت جزیره آشپزخانه
محاسبه قیمت جزیره آشپزخانه

نکته مهم دیگه که خیلی هم اتفاقاً مهمه، سنگ روی اوپن جزیره است. این سنگ بسته به جنسش و البته طول و عرض در اکثر مواقع به صورت تکی و مجزا قیمت گذاری می شه. سنگ‌های خیلی گرونی و صفحات شیکِ خوبی برای ساخت سنگ اوپن وجود داره. کورین، ممبران، انواع سنگ‌ها و حتی ام دی اف از جمله مواردی هست که قیمت اونها باید به صورت جدا حساب بشه.

محاسبه سر انگشتی قیمت جزیره آشپزخانه می تونه تو برآورد قیمت نهایی شما برای کابینت کاری اشپزخونه تاثیر مستقیمی داشته باشه. خیلی‌ها فکر می کنن هزینه جزیره هم مثل بقیه قسمت‌های آشپزخونه است و به همین دلیل آخر کار کلی ناراحت و عصبی می شن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *