قیمت کابینت آشپزخانه – نکات مهم قیمت و قرارداد

قیمت کابینت آشپزخانه – لیست زمستان 98 | نکات مهم قیمت و قرارداد

ابتدا جدول قیمت کابینت آشپزخانه رو بر اساس «قیمت به ازای هر متر» ملاحظه خواهی کرد. ولی از اونجایی که این نوع جداول فقط یک سری قیمت تقریبی به ما ارائه می‌کنن، جزئیات دقیق‌تری از نحوه محاسبه قیمت کابینت رو براتون توضیح می‌دهیم.

این‌ها تنها مطالب مفید اینجا نیستند! به دنبال پاسخ تمام سؤالات درباره قیمت انواع کابینت و خرید اون هستی؟ احتمالاً در بهترین نقطه جهان قرار گرفتی! هر سؤالی هم داشتی می‌تونی در بخش کامنت‌ها بپرسی.

بخش لیست قیمت کابینت ها

در این بخش، قیمت کابینت های مختلف در انواع گوناگون رو به ازای هر متر طول بیان می‌کنیم.

یک هشدار اساسی: حدودِ قیمت ها رو با این جداول حس کن، اما هرگز به قیمت حدودی اعتماد نکن! هرگز!

قیمت کابینت‌های مدرن

جدول قیمت انواع کابینت ام دی اف، هایگلاس و سایر کابینت هایی که معمولاً با سبک مدرن ساخته می‌شن رو در اینجا ملاحظه می‌کنی. قیمت ها برای یک متر طول و به تومان است.

جدول بازه حدودی قیمت کابینت- (به روزرسانی: شهریور ۱۴۰۰)

نوع کابینت حداقل قیمت (تومان) حداکثر قیمت (تومان)
کابینت نئوپان روکش ملامینه 1,800,000 2,200,000
کابینت ام‌دی‌اف ایرانی 2,500,000 3,000,000
کابینت ام‌دی‌اف خارجی 3,000,000 3,300,000
کابینت هایگلاس ایرانی 3,200,000 3,600,000
کابینت هایگلاس خارجی 3,500,000 4,200,000
کابینت پلی گلاس و لمی گلاس ایرانی 3,600,000 4,300,000
کابینت پلی گلاس و لمی گلاس خارجی 3,700,000 4,500,000

قیمت کابینت‌های کلاسیک

جدول قیمت کابینت های کلاسیک که معمولاً با جنس ممبران و چوب ساخته می‌شوند،  به این شرح هستند. قیمت‌ها برای یک متر طول کابینت و به تومان است.

جدول بازه حدودی قیمت کابینت -(به روزرسانی: شهریور ۱۴۰۰)

نوع کابینت قیمت حداقل (تومان) قیمت حداکثر (تومان)
ممبران (وکیوم) 3,800,000 5,000,000
چوبی (مغز ام دی اف و روکش چوب) 5,000,000 7,000,000
چوبی (تمام چوب) 8,000,000 14,000,000

قیمت انواع کابینت فلزی (گالوانیزه – استیل)

کابینت‌های فلزی، بیشتر در دو نوع گالوانیزه و استیل هستند. قیمت کابینت فلزی رو به صورت حدودی در جدول زیر ملاحظه کنین. قیمت بر ازای یک متر طول.

جدول بازه حدودی قیمت کابینت -(به روزرسانی: شهریور ۱۴۰۰)

نوع کابینت قیمت حداقل (تومان) قیمت حداکثر (تومان)
 فلزی گالوانیزه 2,500,000 3,000,000
فلزی استیل 4,500,000 5,500,000

قیمت انواع کابینت پی وی سی

کابینت های پی وی سی که مصارف خاصی دارند با بدنه و درب های PVC ساخته می‌شن. قیمت هر متر از این نوع کابینت ها رو در جدول زیر مشاهده نمایید.

جدول بازه حدودی قیمت کابینت – (به روزرسانی: شهریور ۱۴۰۰)

نوع کابینت قیمت حداقل (تومان) قیمت حداکثر (تومان)
پی وی سی (بدنه و سایر بخشها) 3,100,000 4,100,000

قیمت حدودی خوبه؛ اما برای سفارش و خرید کابینت اصلاً کافی نیست!

چرا این لیست‌های قیمت کابینت، کافی نیست!؟

دلایل زیادی وجود داره که لیست های قیمت کابینت، اصلاً برای پیشبینی دقیق اینکه بالاخره چقدر باید پول پرداخت کنیم کافی نیست. برخی از این دلایل عبارتند از:

چون تا طرح نهایی نشه، قیمت دقیق بدست نمیاد

این یکی از مهمترین دلایله. هنوز طرح کابینت دقیق مشخص نشده، چطوری باید قیمت دقیق رو بدست آورد!! شاید کابینت سازی که قیمت متری کمتری میده، بعد از دیدن طرح مورد نظر شما کلی قیمت‌هاش با یک کابینت ساز دیگه فرق کنه.

زیرا جزئیات کار در هر سفارش کابینت، روی قیمت اون اثر داره

جزئیات در قیمت نهایی مهمه. چیزی که در قیمت دهی کابینت بصورت متری ممکنه اصلاً لحاظ نشه. مثلاً: شما می‌خواین لولاهای کابینت‌ تون ساده باشه یا آرام بند؟ در مورد کابینت زیر سینک تصمیم گرفتین از چه جنسی باشه؟ معمولی با پی وی سی ضد آب؟ این موارد همگی در قیمت کابینت آشپزخانه شما تاثیر داره. صفحه کابینت چی؟ از چه جنس و با چه قیمتی؟ و خیلی چیزای دیگه

چون هر کابینت ساز، سبک قیمت گذاری خودش رو داره

قیمت بر اساس متر طول فقط یک ایده کلی به ما می‌ده و نباید بر اساس اون دو کابینت ساز رو مقایسه کرد. ممکنه کابینت ساز شماره ۱ قیمت متری اش  با برخی فاکتورها باشه و کابینت ساز شماره ۲ با برخی فاکتورهای دیگه. پس چیزی که مهمه قیمتی است که این دو نفر به صورت تمام شده و نهایی می‌گن و نه قیمت متری.

زیرا کیفیت کار کابینت سازها در قیمت کابینت تاثیر داره

کیفیت دو کابینت ساز میتونه در قیمتی که برای کابینت میگن تاثیر داشته باشه. این مثل هر کار دیگه ای است و تفاوت قیمت بخاطر کیفیت وسابقه تا حدی قابل قبوله. این حد البته مثل تفاوت قیمت دو نقاش مینیاتور معروف و گمنام نیست، اما شاید بشه با قیمت دو تعمیرکار ماشین مقایسه کرد. برای ما قابل قبوله کار رو به آدم حرفه ای تر بسپریم حتی اگر کمی قیمتش زیادتر باشه. در مورد کابینت هم همینه.

چون قیمت کابینت در شهرهای مختلف فرق داره

بررسی‌های کارشناسان ما حاکی از اینه که قیمت در برخی شهرهای کشور با برخی شهرهای دیگه تفاوت داره. مثلاً قیمت در مشهد نسبت به قیمت کابینت در تهران شاید ۱۵ درصد کمتر باشه. اما قیمت کابینت در شمال و شیراز چندان تفاوتی با پایتخت نداره.

زیرا ضمانت، میتونه در قیمت نهایی کابینت تغییر ایجاد کنه

شاید تعجب کنین! تضمین؟! در مورد کابینت؟!  بله – برخی از کابینت ساز ها کارشون رو تضمین می‌کنن. یک نوع تضمین اینه: تا ۶ ماه هر تعمیری نیاز داشت، مجانی براتون انجام میدیم. نوع دیگه اینه: تا ۱۰ سال این کار رو می‌کنیم. یک نوع تضمین دیگه از این قراره: تا زمانی که راضی نشدی از کابینت ات، ما انقدر بهبودش میدیم بر اساس نظر شما که راضی بشی و بعد پول رو پرداخت کن.

این تضامین با هم تفاوت دارند و دور از انتظار نیست در قیمت کابینت هم اثرگذار باشند.

چون هزینه حمل و نصب رو هر کسی یک جور میگه

آیا قیمتی که برای کابینت دارین به توافق میرسین، با احتساب حمل و نقل است؟

یک نکته ظریف اینه که بسیار مرسومه که کابینت سازها حتی بعد از تعیین قیمت نهایی، ضریبی به عنوان هزینه حمل و نصب به قرارداد اضافه کنند. حواستون به این قضیه باشه. البته در همین مطلب کمی بیشتر در این زمینه هم صحبت خواهیم کرد تا مشکلی براتون پیش نیاد.

زیرا حجم کار و مقدار اون در قیمت کابینت مهمه

کار کابینت شما چند متره؟ ۵ متر یا ۲۵ متر؟ مطمئناً هر چی حجم کار بیشتر باشه، جای بیشتری برای چانه زنی هست و این هم میتونه قیمت های متری رو کلاً تغییر بده.

حالا بریم سراغ نکات کاربردی و پولساز که مانع از این میشه پول مون برای خرید کابینت هدر بشه.

بخش نکات عمومی قیمت کابینت

چه عواملی بیشترین تأثیر رو در قیمت کابینت دارند؟

۳ عامل تأثیر بسیار زیادی در قیمت کابینت دارند. این سه عبارتند از:

 1. جنس کابینت
 2. کابینت ساز و تیم او
 3. طرح و کیفیتی که شما می‌خواهید.

چه عواملی در بازار موجب زیاد شدن قیمت های کابینت می‌شوند؟

مهمترین این عوامل، نرخ تورم و قیمت ارز است. قیمت ارز مهمتره چون بطور مستقیم روی هزینه مواد اولیه کابینت تاثیر داره؛ تقریبا با یک رابطه خطیِ مستقیم.

بخش صرفه جویی در هزینه کابینت آشپزخانه

در این بخش نکات جالبی درباره صرفه جویی در قیمت کابینت رو بهتون ارائه می‌کنیم.

چه مواردی در تعیین قیمت کابینت در دست ماست؟

دو مورد وجود داره که خیلی زیاد در اختیار یک مشتری کابینت است: طرح کابینت و جنس متریال. وقتی من به عنوان مشتری در مورد هر کدوم از اینها تصمیمی بگیرم بلافاصله قیمت کابینت‌ام کم یا زیاد می‌شه.

در چه مواردی میتونم صرفه جویی کنم؟

با این موارد میتونین بدون اینکه به کیفیت چندان آسیبی برسه، قیمت کابینت‌تون رو کاهش بدید:

 • طرح. قسمتهایی از طرح کابینت که چندان بهش نیاز نیست رو ساده سازی کنین.
 • نوع کابینت. اصراری به انتخاب کابینت های گران قیمت مثل چوب یا ممبران نداشته باشید. ام دی اف هم جوابگوی  نیاز شما شاید باشه.
 • یراق. از یراق آلات گران قیمت استفاده نکنید.
 • دستگیره. دستگیره های ساده و ارزان بکار ببرید.
 • صفحه. صفحه روی کابینت رو معمولی سفارش بدید نه سنگ یا کورین.
 • جلوگیری از ضرر. به نکات مهمی که در سفارش و سپس عقد قرارداد در اینجا گفته می‌شه عمل کنید.
 • تکنیک خاص. در زمینه صرفه جویی، یک تکنیک خلاقانه کمی جلوتر بهتون میگیم، اون رو مطالعه کنین.

در چه مواردی نباید صرفه جویی کنم؟

در این موارد باهدف کم کردن قیمت کابینت صرفه جویی نکنین:

 • کابینت زیر سینک. این بخش رو با PVC سفارش بدید و عادی نسازید.
 • لولاهای آرام بند. بهتره از این لولاها استفاده کنید با اینکه گرون‌تره.
 • چسب های مصرفی. کیفیت چسب هایی که بکار میره رو کم نکنین. حتی در مواردی مثل چسب مصرفی در کابینت ممبران، به کابینت ساز بگین حاضر هستید بیشتر هزینه کنین.
 • استاندارد حداقلیِ متریال. از متریال های غیر استاندارد مثل ورق‌های MDF ساخته شده از نیشکر استفاده نکنین.
 • کابینت ساز. هرگز با یک کابینت ساز بدون سابقه خوب قرارداد نبندید.

تکنیک خلاقانه‌ای که گفتین هزینه کابینت رو کم می‌کنه چیست؟

و اما تکنیک خلاقانه ما. البته توصیه نمی‌کنیم که همه به این تکنیک روی بیارن. صرفه جویی در هزینه که با این خلاقیت می‌تونین انجام بدید خوبه اما اینجور نیست قیمت کابینت مثلاً نصف بشه. اما چند درصدی میتونه تاثیر گذار باشه.

شما می‌تونین با کابینت ساز مذاکره کنین و بگین برای کم کردن قیمت، ترجیح می‌دهید کابینت های دیواری تون (بجز بخش بالای سینک)، از جنس نئوپان روکش ملامینه ساخته بشه، بجای ام دی اف یا هایگلاس.
ریشه این تکنیک به این واقعیت برمی‌گرده که متریال های نئوپان با روکش ملامینه، برای ساخت کمدها و دکوراسیون های چوبی ای که به هیچ وجه در معرض آب و رطوبت نیستند، مناسب اند. حتی گاهی مناسبتر از MDF. یک دلیلش سبکتر بودن وزن اون‌ها است. بخش های دیواری کابینت هم معمولاً در معرض آب و رطوبت نیستند و این تکنیک می‌تونه هم از نظر فنی قابل قبول باشه و هم هزینه رو کمتر کنه. با این حال برای فضای آشپزخانه، این تکنیک همیشه خوب نیست و باید برای سازگاریش با طرح تون و نیز چک کردن موضوع آب و رطوبت، بررسیش کنین.

تکنیک و نکته دیگه ای هم دارین برای صرفه جویی در هزینه؟

بله نکته که خیلی زیاده، اینجا لحظه به لحظه داری نکته میاموزی تا بهترین تجربه ساخت کابینت رو داشته باشی. اما تکنیک خاص دیگه ای که وجود داره درباره دستگیره های مخفی است. کمی جلوتر در بخش پرسش و پاسخ های ناب، در این زمینه مفصل‌تر توضیح دادیم که چطور با این روش میتونین چند صد تا چندین میلیون صرفه جویی بیشتری در قیمت کابینت داشته باشی.

آیا زمان در قیمت کابینت تأثیرگذاره؟

تا حدی بله. برخی ماه های سال هستند که مقدار کار دکوراتورها زیاد است مثل ماه های زمستان بخصوص بهمن و اسفند. در این مواقع شما سخت می‌تونین تخفیف بگیرین. ب

رعکس، برخی اوقات حجم کاری اونها کمه، مثل اردیبهشت ماه، در این زمان‌ها شاید بتونین با قیمت مناسب تری کابینت رو سفارش بدید.

از چند جا تلفنی قیمت کابینت رو پرسیدم، بهترین رو انتخاب کنم؟

هرگز قیمت تلفنی رو ملاک قرار ندید. اصولاً قیمت تلفنی، بدترین و بهترین نداره! بالا توصیح دادیم چرا جداول حدودیِ قیمت میتونه شما رو به اشتباه بندازه. تلفنی قیمت دادن هم معمولاً نتیجه بهتری حاصل نمی‌کنه.

برای اینکه کابینت ساز با قیمت مناسب پیدا کنم بهترین کار چیه؟

بهترین کار اینه که از چند کابینت ساز معتبر، پیشنهاد میکنیم ۲ تا ۳ کابینت ساز باشند، استعلام قیمت بگیرین. استعلام قیمت کابینت که در اینجا میگیم منظور با تمام جزئیات و قیمت نهایی حتی احتساب هزینه های حمل و نصب است.

البته پیشنهاد می‌کنیم در شرایطی که قیمت اون‌ها با هم خیلی زیاد فرق نداره (مثلاً ۱۰ تا ۱۵ درصد متفاوته)، مطمئن ترین فرد رو از نظر کیفیت و تعهد انتخاب کنین.

مهمترین نکته برای اینکه کابینت اقتصادی ای بسازم کدوم نکته است؟

مهمترین نکات رو در این مطلب و سایر مقالات همین سایت دارین ملاحظه می‌کنین. یک جورایی همه شون مهم‌اند. اما اگر بخوایم فقط به یک موضوع رو اشاره کنیم، اون موضوع اینه: نقش کابینت ساز در کیفیت و قیمت کابینت، بسیار بسیار مهمه. کابینت ساز حرفه‌ای و متعهد انتخاب کنین، نه فقط ارزون.

بخش پرسش و پاسخ‌های ناب – ریز و درشت نکات خرید و قیمت کابینت

قیمت کابینت آشپزخانه

به بخش جذاب این مطلب خوش آمدی. در اینجا پاسخ هایی رو ملاحظه میکنی که باعث میشه اطلاعات فنی و اقتصادی ات در زمینه خرید کابینت تا ۱۰۰ برابر بهتر بشه. نتیجه اینه که حرفه ای تر و ساده تر تصمیم می‌گیری.

با هم بریم سراغ این بخش که توسط حرفه‌ای ترین‌ افراد کشور تدوین شده.

چند کابینت ساز بهم معرفی شدند. چطور مقایسه‌شون قیمت کنم؟

با دو ابزار اون‌ها رو مقایسه کن: اولی کیفیت و دوم قیمت.

مقایسه قیمت کابینت چند کابینت ساز باید اینطور باشه که قیمت نهایی با تمام هزینه ها، حتی هزینه حمل و نصب رو به شما بدهند. قیمتی که از یکی میپرسی باید شرایطش با نفر بعدی یکسان باشه. از یکی نخوای یک جور برات کار رو اجرا کنه و از دیگری جور دیگه بخوای؛ مثلا در مورد جنس کابینت، کیفیت یراق ها و طرح باید از همه یکسان استعلام قیمت کنی. سپس همه شون قیمت رو بهت ارائه کنند، تا بتونی مقایسه یکسانی داشته باشی.

مقایسه کیفیت چند کابینت ساز سخته. دو روش برای اینکه خیالتون تا حدی راحت بشه بهتون معرفی می‌کنیم. روش اول اینکه از کابینت ساز بخواین سوابق قبلی و نمونه کارهاشو بهتون ارائه کنه. روش دوم کمی خاص تر و پیشرفته تره و در ادامه متن اون رو بهتون می‌گیم (قسمت چطور خیالم از کابینت ساز راحت بشه رو ببین).

پیدا کردن ارزان ترین کابینت ساز چقدر کار درستیه؟

شما حق داری به دنبال قیمت مناسب و عادلانه بگردی. اما اگر از ما می‌پرسی، حق نداری دنبال ارزونترین باشی. البته یک تبصره داره: حق داری دنبال ارزون ترین، در بین بهترین ها باشی. از کابینت سازی که قیمتش بیش از حد ارزونه بترس. البته همیشه قیمت پایین بد نیست؛ اما احتیاط رو فراموش نکن.

از بین انواع کابینت، کدوم به‌صرفه‌تر است؟

به صرفه بودن یک مفهوم نسبیه. اگر منظورتون فقط از نظر قیمت کابینته، شاید بشه گفت کابینت فلزی با درب ام دی اف به صرفه ترینه؛ البته فقط شاید.

اگر قیمت و کیفیت به یک اندازه براتون مهمه، میشه گفت کابینت تمام ام دی اف انتخاب خوبیه.

اگر قیمت و زیبایی بصورت همزمان و نصف نصف براتون مهمه، احتمالا کابینت هایگلاس انتخاب به صرفه‌ای است.

و نهایتاً اگر قیمت براتون مهمه و در عین حال میخواین در بین کابینت های لاکچری انتخاب خوبی داشته باشین، کابینت ممبران گزینه جالبی میتونه باشه.

از کجا مطمئن شوم قیمتی که کابینت ساز دارد می‌گوید، منصفانه است؟

هر چه به مطالبی که در سایت قیمتا توضیح دادیم تسلط بیشتری داشته باشی، تشخیصت در مورد منصفانه بودن قیمت کابینت بهتر می‌شه؛ اما هیچ وقت نمیتونی بسادگی مطمئن بشی. چون کار تو دکوراسیون و ساخت کابینت که نیست! ممکنه هر چند سال یک بار، چند روزی رو درگیرش باشی.

بهترین روش، مقایسه صحیح بین چند کابینت سازه بعد از اینکه قیمت کابینت رو به صورت تمام شده بهت ارائه کردند.

آیا برای یک کابینت گران قیمت، می‌شه ضمانت گرفت؟

بله می‌شه. قابل انتظاره که از یک کابینت ساز حرفه‌ای، ضمانت بگیرین. ضمانت ها انواع مختلفی دارند. برای اینکه بیشتر با این موضوع که بنظر ما مهمه آشنا بشی، کمی جلوتر بخش …. رو نگاهی بنداز.

بودجه برای من مهم نیست، چه کابینتی انتخاب کنم؟

اگر خیلی به فکر یک کابینت خاص و لوکس نیستی، کابینت هایگلاس برای شما انتخاب خوبیه. اما اگر میخوای کابینت ویژه‌تری رو داشته باشه، کابینت ممبران با طرح های زیبای کلاسیک رو انتخاب کن. در نهایت اگر اصلاً قیمت کابینت برات مهم نیست و میخوای یک کابینت خاص و لوکس داشته باشی، کابینت های چوبی احتمالاً بهترین انتخاب برای شماست.

بودجه من نسبتاً محدود است، چه کابینتی انتخاب کنم؟

بستگی داره مقدار بودجه ات دقیقاً چقدر باشه و چند متر هم کار کابینت ات است. اما بطور کلی اگر بودجه شما محدوده، ابتدا برای کابینت تمام ام دی اف استعلام قیمت کن.

بودجه من خیلی محدود است، چه کابینتی انتخاب کنم؟

با بررسی قیمت کابینت فلزی شروع کن. البته قیمت این کابینت، با کابینت های تمام ام دی اف تفاوت زمین تا آسمونی نداره. ولی برای شروع بررسی قیمت ها و تطبیق اون با بودجه ات خوبه.

آیا کابینت رو قسطی هم میفروشند؟

بستگی به کابینت ساز ات و میزان اعتماد طرفین داره. برخی از کابینت سازها، کابینت رو به صورت قسطی در چند چک می‌سازند.

کلاً پول ندارم، چه کار کنم؟

اگر کلاً پول کافی برای تعمیرات آشپزخونه و ساخت کابینت نداری، غصه نخور؛ این گزینه رو بررسی کن شاید بتونی ظاهر آشپزخونه ات رو با هزینه خیلی کم دگرگون کنی: استفاده از برچسب کابینت.

چرا انقدر قیمت کابینت ساز ها با هم متفاوت است؟

 • در واقع نباید قیمت کابینت سازهای مختلف برای جنس و طرح یکسان، تفاوت زیادی داشته باشه. این تفاوت در شرایطی که کیفیت کار، متریال و طرح یکسان است نباید بیشتر از ۲۰ درصد باشه. اما خیلی وقتها داستان به یکی از این موارد برمیگرده که باعث تفاوت زیاد میشه:
  ممکنه کابینت ساز یا دستیار او اشتباه اندازه گیری گرده باشه و یا اشتباه حرف شما رو درباره طرح کابینت متوجه شده باشه و در نهایت قیمت اشتباه داده.
 • ممکنه یک کابینت ساز بر اساس متریالی قیمت داده و دیگری بر اساس متریال دیگه. مثلاً یکی هایگلاس ایرانی و دیگری هایگلاس خارجی رو قیمت داده.
 • ممکنه طرح هایی که این چند کابینت ساز بهتون قیمت دادند فرق داشته. مثلاً یکیشون قسمتی از آشپزخونه رو برای اجرای کابینت درنظر گرفته و یکی نگرفته.
 • ممکنه یک یا چند نفر از این دوستان، فکر کردند شما آدم نابلدی هستی، سعی کردند کمی گرونتر بگن.

دستگیره مخفی باعث کم شدن هزینه ساخت کابینت خواهد شد؟

بله چند صد هزار تومن تا چند میلیون ممکنه هزینه تون رو کم کنه.

جزئیات هزینه های دستگیره مخفی رو می‌تونی در مقاله قیمت دستگیره کابینت ببینی. هزینه تهیه دستگیره کابینت عدد کمی نیست؛ مخصوصاً اگر بخواهیم یک مقدار دستگیره های زیبا و شکیلی رو انتخاب کنیم، این عدد زیاد میشه. مثلاً در یک واحد کابینت معمولی که ۳۰ عدد دستگیره لازم داره، اگر بخواهید دستگیره‌های درست و حسابی ای تهیه کنین، بیشتر از یک میلیون هزینه داره.

البته خودِ دستگیره مخفی کمی قیمت رو زیاد می‌کنه اما بهرحال اگر تصمیم بگیرین کل دستگیره های کابینت تون مخفی باشه، میتونین صرفه جویی خوبی در مجموع  هزینه ها داشته باشین.

ضد آب کردن زیر سینک، چقدر باعث بالا رفتن قیمت کابینت می‌شود؟

در مطلب قیمت کابینت زیر سینک، اهمیت و هزینه این مورد رو به طور کامل توضیح دادیم. چند صد هزارتومان هزینه اضافه بابت ضد آب کردن این بخش کابینت ارزششو داره.

رنگ آمیزی در قیمت نهایی کابینت هزینه داره؟

رنگ برای همه کابینت ها موضوعیتی نداره. عمومِ کابینت های ام دی اف، هایگلاس و ممبران اصولاً نیازی به رنگ و نقاشی ندارند برای همین هزینه ای از این بابت اضافه نمی‌شه. اما کابینت های چوبی و فلزی معمولا نیاز به رنگ دارند. بخصوص در مورد کابینت های چوبی که برای اون‌ها از رنگ پلی استر استفاده می‌شه، افزایش قیمت بخاطر رنگ صورت می‌گیره. قیمت هایی که در جدول بالا گفتیم با احتساب رنگ آمیزی است. موقع استعلام قیمت نهایی، حتما این مورد رو هم چک کنین. یعنی از کابینت ساز درباره قیمت نقاشی هم سوال کنین.

معتبر با قیمت زیادتر بهتره یا ناشناس با قیمت کمتر؟

کابینت ساز معتبر و با سابقه که به کیفیت و تعهدش اطمینان دارین بسیار بهتر از کابینت ساز ناشناس است. البته یک نکته ای در این بین وجود داره. گاهی شما فردی رو نمیشناسین اما او واقعاً دارای تعهد و تخصص خوبیه و قیمتش هم مناسبه. در این مورد باید کاملاً جا داره درباره این کابینت ساز تحقیق کنین. شاید خیلی بهتر از افرادی باشه که از قبل میشناختین. اینکه چطور به یک کابینت ساز اعتماد کنیم رو در بخش های مختلف همین مطلب مفصل شرح دادیم.

دستگیره‌ها چقدر در هزینه کابینت اثر دارند؟

دستگیره معمولاً در تعاملات بین شما و یک کابینت ساز، لحاظ نمیشه. نه که کامل لحاظ نشه. خیلی وقت‌ها هزینه دستگیره رو کابینت ساز در حد حداقل به عهده میگیره. به عنوان مثال کابینت ساز متعهد میشه هزینه دستگیره رو به ازای هر دستگیره ۱۰ هزار تومن در نظر بگیره و اگر شما دستگیره بهتری خواستین، مابه تفاوت قیمتش رو خودتون باید بپردازین. خلاصه اینکه برای قیمت دستگیره بودجه ای رو درنظر بگیر.

آیا با انتخاب ورق ارزانتر، کابینت من ارزانتر می‌شود؟

بله کلاً متریال ساخت کابینت که ورق‌های ام دی اف و هایگلاس از مهمترین اونها هستند، در قیمت تاثیر دارند. اما معمولاً در تعامل با سازنده کابینت، فقط نوع ورق رو از نظر ایرانی و خارجی بودنش تعیین می‌کنند. احتمال کمی داره که انقدر به برندهای مختلف تسلط داشته باشین که بتونین روی این موضوع قیمت نهایی رو کم کنین. اگر بیشتر در این زمینه میخوای تسلط بیشتری پیدا کنی، به مطلب قیمت کابینت خارجی مراجعه کن.

چه ورق MDF یا هایگلاسی انتخاب کنم تا قیمت کابینتم اقتصادی تر شود؟

انتخابِ ورق‌های ام دی اف  یا هایگلاسی که کیفیت مناسبی دارند و ساخت داخل ایران هستند، اقتصادی ترین قیمت نهایی کابینت رو به شما میده. در بین برندهای خارجی، شاید قیمت ورق های چینی به صرفه تر باشه ولی ما توصیه نمی‌کنیم. در بین برندهای معتبر خارجی، یک نوع ورق ساخت ترکیه هست که در ایران تولید می‌شه و اون هم نسبتاً خوب و اقتصادی در میاد. برای اطلاع بیشتر میتونی مطلب قیمت کابینت هایگلاس ترک رو ملاحظه کنی.

آیا قیمت کابینت فلزی درب ام دی اف ارزانتر از کابینت تمام ام دی اف است؟

بله این سوال رو در مقاله قیمت کابینت فلزی با درب ام دی اف شرح دادیم. قیمتش حدود ۲۰ درصد ارزونتر میشه. یک سری مزایا و معایبی هم نسبت به کابینت تمام ام دی اف داره.

قیمت صفحه کابینت چقدر در هزینه کل تأثیرگذار است؟

پاسخ این سؤال مفصل؛ پاسخ همه سؤالات در این زمینه رو در مطلب قیمت صفحه کابینت جستجو کن. خیلی خلاصه بخوایم جواب بدیم اینه که شما موقعی که قیمت کابینت رو می‌گیری، این عدد شامل قیمت صفحه روی کابینت است. اما وقتی به سمت صفحه‌های روی کابینت خاص مثل صفحه کورین روی میاری، روی قیمت تمام شده کابینت ات قطعاً تأثیر زیادی داره. صفحه‌های لوکس روی کابینت میتونه قیمتش به اندازه خود کابینت باشه!

چرا کابینت چوبی انقدر گرانتر است؟

هر دو نوع کابینت چوبی (روکش چوب و تمام چوب)، کابینت های لوکس و گرانی هستند. بخصوص قیمت کابینت تمام چوب خیلی زیاده. علت اصلیش متریال گران قیمت چوب است. چوب در کشور ما ماده نسبتاً گرونیه. از طرفی این کابینت ها رو معمولاً با رنگ های با کیفیت و گران مثل پلی استر و پلی اورتان رنگ آمیزی می‌کنند که به هزینه کل اضافه می‌کنه.

آیا سینک، هود، گاز جزء قیمت کابینت به حساب میآیند؟

خیر. در عرف معاملات، هزینه هیچ کدام از اینها به عهده کابینت ساز نیست و وقتی درباره قیمت کابینت صحبت میشه، منظور هزینه این بخش‌ها نیست. این تجهیزات آشپزخانه رو باید جداگانه تهیه کنین. اما در صورتی که کابینت خاصی برای این فضاها در نظر داشته باشید میتونه روی قیمت نهایی تاثیرگذار باشه. مثلا کابینت زیر گاز صفحه ای.

اگر کمدها رو هم سفارش بدهم، در قیمت کابینت تاثیری خواهد داشت؟

هر چقدر کار شما از نظر مبلغ بیشتر باشه، قدرت چانه زنی بالاتری با دکوراتور خواهی داشت. طبیعیه وقتی کمدهای خونه رو هم به همون کابینت ساز بسپاری، میتونی باهاش مذاکره جدی تری برای کاهش هزینه ها داشته باشی.

آیا کابینت ها با رنگ‌های خاص، مثل قرمز، قیمت بیشتری دارند؟

معمولاً رنگ و طرح روکشِ ورق MDF یا ورق هایگلاس کابینت شما نقش مهمی در قیمت کابینت نداره.

بیشترین کابینتی که مردم سفارش میدهند، چند است؟

سالهاست که مردم معمولا کابینت های ام دی اف (تمام ام دی اف) و هایگلاس رو بیشتر از سایر انواع کابینت سفارش میدهند.

آیا تغییر ابعاد استاندارد،کارِ درستی است؟ چقدر قیمت کابینت را تغییر می‌دهد؟

بله این کار اصلاً کار اشتباهی نیست. کاملاً بستگی به طرح و سلیقه و نیاز شما داره. البته معمولاً نباید از یک حدودی ابعاد رو کمتر و بیشتر گرفت. در این زمینه، کابینت کار شما میتونه راهنمای خوبی باشه.

مثلاً خیلی مرسومه که بعضی افراد بخاطر نیاز بیشتر به فضا، ارتفاع کابینت‌های دیواری رو تا ۹۰ سانت سفارش میدن که بیشتر از حد استاندارده. البته حتماً میدونی که با افزایش ابعاد، هزینه ات هم زیادتر میشه. معمولاً مقدار افزایش هزینه، به نسبت افزایش ابعاد خواهد بود.

آیا کابینت سازهایی که مغازه دارند، قیمت بیشتری دارند؟

دور از انتظار نیست که به خاطر هزینه های سربار داشتن یک مغازه، قیمت اونها بیشتر باشه. توصیه ما اینه که به این مسائل توجه زیادی نکنی و قیمت نهایی رو ازشون بپرسی.

کِی کابینت از این هم گران تر خواهد شد؟

کابینت و دکوراهای چوبی به طور کلی وابستگی نسبتاً زیادی به قیمت ارز دارند. خیلی از متریال های اولیه وارداتی هستند یا به نوعی به قیمت ارز وابسته اند. اگر قیمت این عامل مؤثر اقتصادی تغییر کنه، معمولاً با یک فاصله زمانی نه چندان زیادی قیمت کابینت هم زیاد میشه.

آیا اگر قیمت بیشتری پرداخت کنم، کابینت با کیفیت بهتری تحویل می‌گیرم؟

الزاماً اینطور نیست. اما عکسش محتمل تره. یعنی اگر قیمت خیلی کمی پرداخت کنی، احتمال داره که یک جای کار میلنگه.

اگر پول طراحی کابینت را دادم اما نخواستم قرارداد ببندم،  چه کار کنم؟

بعضی از کابینت سازها کاملاً رایگان برای شما طراحی می‌کنند (در واقع هزینه رو خودشون می‌دهند). اکثر اونها هزینه طراحی رو می‌گیرند و میگویند اگر به توافق برای اجرای کابینت رسیدیم، پول این بخش رو از قرارداد کم می‌کنند و به عنوان آوردِ شما محسوب می‌کنن. باید قبل از اینکه وارد بحث طراحی بشین، تعامل تون رو با کابینت ساز در این زمینه معین کنین.

قیمت کابینت

قیمت کابینت آماده چقدر است و چرا قیمت آن ارزان تر است؟

درباره این سوال در مطلب قیمت کابینت آماده به تفصیل صحبت کردیم. علت ارزان‌تر شدن این کابینت ها اینه که این کابینت ها به صورت انبوه و غیر اختصاصی ساخته می‌شن. این باعث میشه هزینه سازنده مثل خرید، دستمزد و حمل و نقل کمتر باشه. علاوه بر اون، متریال های پِرت در این روش کاهش پیدا می‌کنه.

اگر متریال رو بخرم و بدم به کابینت ساز بسازه، چقدر قیمتش ارزانتر می‌شه؟

پیشنهاد می‌کنیم این کار رو نکنین. برای دونستن چالشهای این موضوع، مطلب هزینه نصب و نصاب کابینت رو مطالعه کنین. به طور کلی این تکنیک برای افراد معمولی چندان مناسب نیست؛ حتی برای افراد حرفه‌ای مثل ساختمان سازها هم گاهی مناسبه و گاهی نامناسب. در ظاهرش و روی کاغذ ممکنه قیمت رو برای شما کمتر نشون بده اما در عمل احتمال داره حتی هزینه ساخت کابینت رو زیادتر کنه.

اگر بیشتر از ۱ واحد کار داشته باشم، معمولاً چقدر تخفیف می‌تونم بگیرم؟

اگر بیشتر از ۱ واحد کابینت داشته باشین، قدرت چانه زنی شما با کابینت ساز برای قیمت بیشتر می‌شه. میشه انتظار داشت حدود ۵% در قیمت نهایی کابینت هاتون کاهش هزینه داشته باشین.

چرا قیمت ورق ام دی اف ۵۰۰ هزار تومان ولی قیمت ۱ متر کابینت ۱۰۰۰۰۰۰ تومان است؟

این سوالیه که گاهی از ما میپرسند. برای ساخت ۱ متر کابینت حتی یک ورق کابینت مصرف نمی‌شه، پس چرا قیمت یک متر کابینت انقدر زیادتره. پاسخ اینه که هزینه های حمل، خدماتِ برش‌کاری، ساخت و همینطور هزینه‌های نیروی انسانی ماهر باعث این تفاوت می‌شه. بطور کلی اصلاً منطقی نیست قیمت متریال خام رو با یک کالای اختصاصی ساخته شده توسط یک تیم حرفه‌ای مقایسه کنین. این شبیه مقایسه قیمت آردِ خام با هزینه کیک تولد است  قیمت کابینت هم همینطوره.

آیا ممکنه قیمت کابینت رو به متر مربع بیان کنند؟

بطور معمول نه. اما ممکنه اینطور باشه. مواردی رو داشتیم که به ما گزارش کردند کابینت سازی که بهشون قیمت میداده بر اساس متر مربع محاسبه میکرده. میتونین این مورد رو با ایشون چک کنین و ازش بپرسین. اما چندان مهم نیست، مهم قیمت نهایی ای است که بهتون پیشنهاد می‌دهند.

قیمت کابینت مات و براق با هم متفاوت است؟

معمولاً تفاوت در این پارامتر، چندان موجب تفاوت در قیمت کابینت نمیشه. البته یک استثنایی این وسط وجود داره. برخی افراد به اشتباه به کابینت هایگلاس، کابینت براق میگن. اگر منظورتون از براق این نوع کابینته، همونطور که در جدول بالا آمده، قیمت کابینت هایگلاس بیشتر از قیمت کابینت ام دی اف است.

قیمت تعویض کابینت زیر سینک چقدر می‌شه؟

اگر کابینت تون رو نمیخواین کلاً نوسازی کنین و قصد دارین فقط بخش سینک رو تعویض کنین، مطلب قیمت کابینت زیر سینک رو مطالعه نمایید. به طور کلی قیمت تعویض این بخش معمولا خیلی بیشتر از هزینه این بخش حین ساخت کل یک کابینت میشه. کار تعمیراتی، مقداری گرون‌تر است و این کاملاً عادی و قابل قبوله.

قیمت ورق تأثیری در قیمت کابینت داره؟

قیمت ورق کابینت موضوع دیگه ای است و ما در بخش مربوط به خودش اونها رو توضیح میدیم. کلاً قیمت ورق، دنیاییه! مطمئناً قیمت ورق در قیمت کابینت تاثیر داره اما شما در نهایت وقتی با کابینت ساز قیمت می‌گیرین، قرار نیست هزینه ورق رو جداگانه پرداخت کنید.

ضخامت ورق مصرفی، در قیمت کابینت من اثر خواهد داشت؟

بله اثرگذاره. معمولاً قیمت ها رو بر اساس استفاده از ورق ۱۶ میلیمتری ارائه می‌کنند. در برخی پروژه ها از ورق های تا ۲۵ میلیمتر استفاده میشه و این در قیمت نهایی کابینت تأثیرگذاره. اگر کابینت شما خاص نیست، چندان دغدغه این موضوع رو نداشته باشین.

کابینت کلاسیک میخواهم بسازم. قیمت ممبران بهتر است یا چوب؟

قیمت کابینت ممبران کلاسیک و قیمت کابینت های روکش چوب تقریباً در یک بازه قیمت درمیان. اما قیمت کابینت تمام چوب، بیشتر از هر دو نوع دیگه است.

کابینت مدرن میخواهم بسازم. قیمت ام دی اف بهتر است یا هایگلاس؟

قیمت کابینت ام دی اف به طور کلی کمتر از قیمت هایگلاس است. البته اگر شما کابینت ام دی اف با ورق خارجی انتخاب کنین، ممکنه حتی از هایگلاس ایرانی بیشتر باشه.

کابینت جدیدی (نوع جدید کابینت) هست که قیمت مناسبی داشته باشد؟

در مطلب قیمت کابینت جدید درباره این سوال توضیحات کاربردی خوبی ارائه شده. اتفاقا یک نوع کابینت در بین کابینت های جدید هست که این ویژگی رو داره. یعنی قیمت نسبتاً ارزانی داره. با مطالعه قیمت کابینت جدید در این مورد اطلاعات به روزی رو ملاحظه خواهی کرد.

1 دیدگاه برای “قیمت کابینت آشپزخانه – نکات مهم قیمت و قرارداد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *